AKAY: ET FİYATI 6 YILDA YÜZDE 808 ARTIŞ GÖSTERDİ

AKAY: ET FİYATI 6 YILDA YÜZDE 808 ARTIŞ GÖSTERDİ
Yayınlama: 14.06.2023
A+
A-

İthalata dayalı hayvancılık politikalarının çöküşü yaklaşan Kurban Bayramı’yla gün yüzüne çıktı. Fiyatları düşürmek için yapılan canlı hayvan ithalatı fiyatların artmasına neden olurken kasaplarda satılan karkas et fiyatlarına 6 yılda yüzde 808 artış meydana geldi. Sadece bu yıl kurbanlık hayvan fiyatları ise yüzde 150 oranında artış meydana geldi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, iktidarın tarım ve hayvancılıkta sürdürebilir politikalar üretmemesi neticesinde et fiyatlarında fahiş artışlar meydana geldiğini ifade etti.

3 Milyar 301 Milyon Dolar Türk Çiftçisinin Cebine Değil Yabancı Çiftçinin Cebine Girdi

Son 6 yılda yapılan canlı hayvan ithalatlarıyla 3 milyar 301 milyon doların Türk çiftçisinin yerine yabancı çiftçinin cebine girdiğini ifade ederek duruma tepki gösterdi. Milletvekili Akay, “Sürdürülebilir politikalar üretmeyen iktidar üreticiyi de yetiştiriciyi de bataklığa saplamış durumda. Kırmızı et fiyatlarındaki artışa paralel olarak hayvancılık tarafında ithalata da hız verildi. TÜİK’in verilerine göre; 2017 yılında 1 milyar 212 milyon, 2018 yılında 1 milyar 768 milyon, 2019 yılında 701 milyon dolar, 2021 yılında 310 milyon dolar, 2022 yılında 181 milyon dolar, 2023 yılının ilk iki ayında ise 109 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatı yapıldı.” dedi.

İktidarın çiftçinin yarasını iyileştirmek yerine yaraya sadece pansuman yaptığını ifade eden Akay, “Yanlış hayvancılık politikaları sonucu Türkiye’de hayvan varlığı azalıp, et fiyatları yükselince, uygulamaya konulan ithalat politikası sonucu son 6 yılda canlı hayvan ithalatı için 3 Milyar 301 milyon dolardan fazla yurt dışına gitmiş oldu. Yani ülkemizin 3 milyar dolardan daha fazla parası yabancı çiftçilerin cebine gitti. İktidar vatandaşın yarasına sadece pansuman yapıyor, yaranın iyileşmesi için bir çaba göstermiyor, olan yetiştiricimize ve vatandaşlarımıza oluyor.” ifadelerini kullandı.

25 Lira Olan Karkas Et Fiyatı Yüzde 808 Zamlanarak 227 Liraya Yükseldi

Karkas et fiyatına altı yılda yüzde 808 oranında zam geldiğine dikkat çeken Milletvekili Akay, “Yem fiyatlarındaki fahiş artışlar, enflasyona bağlı olarak hayvansal üretimdeki maliyetlerin kat ve kat artması, süt hayvanlarının kesime gönderilmesi ülkemizdeki canlı hayvan varlığının azalmasına neden olurken, et ve süt fiyatlarını da yukarı yönlü çekti. Yapılan hayvan ithalatı hayvancılığın sorunlarına çözüm olmadığı gibi hayvancılıkta kara bir delik açtığı açıkça ortada. Fiyatları dengelemek amacıyla yapılan ithalata rağmen et fiyatlarındaki artış sürüyor. Ulusal Kırmızı Et Konsey’inden alınan verilere göre 2017 yılında kilogram fiyatı 25 lira olan karkas et Haziran itibariyle 227 liraya yükseldi. Yani 6 yılda karkas ete yüzde 808 oranında zam geldi.” dedi.

Kurbanlık Fiyatlarındaki Olağanüstü Artış Yüzünden Vatandaş Dini Vecibesini Yerine Getiremez Oldu

Tarım ve hayvancılık politikalarındaki çöküşün kırmızı et fiyatlarında olağanüstü yükselişe neden olduğunu bundan dolayı da vatandaşın dini vecibesini dahi yerine getiremez hale geldiğini dile getiren Akay, “Kurban Bayramı öncesinde büyük ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarında da kendisini gösterdi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayvancılıkta büyüyen kriz, kurbanlık fiyatlarının üç haneli rakamlara ulaşmasına neden oldu. Kurbanlık hayvan fiyatları canlı hayvan borsasında yüzde 150 arttı. Oluşan kurbanlık fiyatları yüzünden insanlar dini vecibelerini dahi yerine getiremez duruma geldi. Kırmızı eti bayramdan bayrama gören vatandaş bu yıl onu dahi göremeyecek.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.