BURASI KARABÜK

Yayınlama: 27.02.2024
A+
A-

KARABÜK BELEDİYESİ “ULAŞIM ANONİM ŞİRKETİ” YENİ ARAÇLAR ve KAR/ZARAR..

Karabük Belediyesi, geçtiğimiz aylar da,60 yeni araç alarak insanların hizmetine, yani ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMACILIĞA soktu..

Şimdi EMEKLİLERE bu araçları kullanmak ücretsiz.

Ve ;Karabük’ün büyük bölümü EMEKLİLERDEN oluşuyor..

Bir aracı kullanan İKİ ŞOFÖRÜN günlük maliyeti, bir aracın günlük akaryakıt tüketimi, bir aracın günlük yıpranma ve diğer giderleri bir yana, ARAÇLARIN geniş bir kesim tarafından ücretsiz kullanılması bir yana.

Karabük Belediyesi ULAŞIM ANONİM ŞİRKETİ para kazanıyor mu, yoksa oluk/oluk zarar mı ediyor, BELEDİYE  BAŞKAN ADAYLARI ve BELEDİYE MECLİS ÜYE ADAYLARI bu konularla ilgilenir mi acaba..?

KARABÜK BELEDİYE BÜTÇESİ, geliri, gideri, borcu alacağı, elinde ki VARLIKLARI nedir, BAŞKAN ADAYLARI projeler açıklarken bütün bunları dikkate alırlar mı..?

Örneğin EMEKLİLERE SU BEDAVA, Belediyeye maliyeti nedir bu BEDAVA SU olayının, gelecekte bunlar Belediye Başkan Adaylarından kazananın karşısına çıkacaktır elbet..!!

ÇOK PAHALI PROJELER SUNMAK BAŞKA, gerçekleştirmek başka..!!

***

OHOOO..!! KARABÜK YAŞAYANLARINA SUNULAN PROJELER ve İNANDIRICILIK..

Şu YEREL SEÇİMLER sırasında Karabük seçmenine ne projeler sunuluyor yarabbi, o sunulan projelerin görselinde yaşamayı hayal etmek bile insana keyif veriyor doğrusu..!!

ÖYLE BİR KARABÜK’TE YAŞAMAYI HAYAL ETMEK BİLE MÜTHİŞ..

Bir de dönüp, hayalden sıyrılarak, yaşadığınız Karabük’e bakınca insan azap duyuyor doğrusu, SOSYAL HAYATI olmayan bir Karabük, YOLLARI/YOLA BENZEMEYEN bir Karabük, TEMİZ/PAK olmayan bir Karabük vs..

GEÇMİŞ SEÇİMLERDE DE PROJELER SUNULDU..

Gelinin nokta orta da işte..

Hele/hele bir RAYLI SİSTEM TOPLU TAŞIMA projesi vardı ki, biz olmaz dedikçe kızıyorlardı, yapılamaz Karabük imkanları ile bu gerçekleşmez dedikçe televizyon programlarından sallamalar yapılıyordu..!!

Şimdi de BİNLERCE KONUT vaatleri yapılıyor..!!

Yapılabilir mi..?

***

SİYASİ PARTİLERİN BELEDİYE BAŞKAN/BELEDİYE MECLİS ÜYE/İL GENEL MECLİS ÜYE ADAYLARI

Siyasi Partilerin BELEDİYE BAŞKAN,BELEDİYE MECLİS ve İL GENEL MECLİS ÜYE adaylarının belirlenmesi süreçleri hayli çekişmeli, hayli  gergin günler yaşanmasına yol açtı..

AK Parti içinde BİRÇOK BELEDİYE BAŞKAN ADAY/ADAYI başvuruda bulundu biliyorsunuz, geçtiğimiz gün birkaç dost sohbet ediyorduk, AK Partili dostlarla sohbet ediyorduk.

Bir kardeş “BEN BİR ADAY/ADAYININ,ADAYLAXŞMASI İÇİN İMZA VERDİM.İRADE BEYAN ETTİM.BENİM GİBİ ONBİNİ AŞKIN PARTİLİ KİŞİ İRADE BEYAN ETTİ,ANCAK,GENEL MERKEZ YOK SAYDI..” anlamında sözler etti/ettiler.

Hatta “ŞİMDİ SIRA BİZ DE,BİZDE Mİ YOK SAYALIM..” diyenler oldu.

MHP BU SÜRECİ KAVGASIZ/GÜRÜLTÜSÜZ ATLATTI..

DİĞER PARTİLERDE DE KAVGA/GÜRÜLTÜ ÇIKMADI ELBET..

CHP Bu süreci iyi yönetemedi, Parti içinden provokasyonlar oldu, Parti dışından provokasyonlar oldu, sonuçta Sayın BAYRAM KARADAĞ adaylaştırıldı..

Sayın BAYRAM KARADAĞ tek Aday/Adayı olarak başvurduğunda adaylaştırılmış olsaydı, çok şık, çok zarif ve kazanma şansı çok daha fazla olurdu, diye düşünenlerin sayısı oldukça yüksek.

İL GENEL MECLİS Listelerinde AK Parti çok sancılı süreç yaşadı ve süreç galiba, sürüyor. CHP hiçbir sıkıntı yaşamadı MHP içinde de belirli serzenişler duyuluyor elbet..

Detayları, ilerleyen süreçte genişçe yazarız elbet..

***

KARDEMİR KARABÜKSPOR BATTI/GİTTİ ve BUHAR OLAN 60 MİLYON DOLAR…

Bir zamanların TÜRK FUTBOLUNUN gözde kulübü, gözde markası KARDEMİR KARABÜKSPOR battı/gitti, ismi, esamesi okunmaz oldu ve kimsenin de umurunda değil artık..

Mahkeme devam ediyor, sonuçlanmadı..

Öyle ya, buhar olan para 60 milyon dolar civarında, küçük bir kayıp değil ki, Devletin elemanlarından kurulu BİLİRKİŞİ raporlarına rağmen henüz dava bitmedi..

KARDEMİR KARABÜKSPOR battı gitti..

Ne yazık ki battı gitti..

***

KARDEMİR, YENİ YATIRIMLARI,YÜKSEK FIRIN YATIRIMI HİDROJEN KULLANIMI

Halen 2 milyon 400 bin,2 milyon 500 bin ton üretim yapan KARDEMİR yeni yatırımlarla, üretim kapasitesini 3 milyon 500 bin tona çıkartacağını açıkladı..

Aslında, o yatırımlar 5-6 yıl gecikti ve Rahmetli MUTULLAH YOLBULAN ile Allah ömrünü uzun etsin Sayın KAMİL GÜLEÇ’İN, KARDEMİR Yönetiminde etkili olduğu zamanlar bu yatırımlar planlanmış ve yapılacaktı..

5-6 Yıl gecikme yaşandı ve o gecikme sürecinde, ne TİCARET ve SANAYİ ODASI, ne Kentin SİYASET KURUMLARI, ne en önemli paydaş ÖZÇELİK-İŞ SENDİKASI, ne HADDECİLER DERNEĞİ ses çıkarttı..

KARABÜK ÇOK SESSİZ KALDI..

Oysa ki, KARDEMİR bünyesinde üretilen 2 milyon 400 bin ton civarında ki ürünün 1 milyon 500 bin tonu KARDEMİR’İN kendisi tarafından kullanılırken, kalan 1 milyon ton civarı KÜTÜK DEMİR olarak, piyasaya veriliyordu.

Hatta KÜTÜK DEMİR kar marjı az bulunduğu için, o satışa bile karşı çıkan etkili/yetkili isimlerden söz ediliyordu, şimdi üretim 3 milyon 500 bin tona çıkartılınca, bu tür iddialar da gündemden kalkar..

SESSİZ KARABÜK,DEDİKODU OLSA BALIKLAMA DALAR..

Hayati konulara ise sessiz kalmayı yeğler..!!

***

RAHMETLİ PROF.DR.BURHANETTİN UYSAL’IN KURDUĞU/BÜYÜTTÜĞÜ/ŞAHLANDIRDIĞI…

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ, ne yazık ki geçmiş parlak günlerini arıyor, o muhteşem günlerini mumla arıyor KARABÜK ÜNİVERSİTESİ..

Rahmetli Prof.Dr. BURHANETTİN UYSAL’IN Kurucu Rektör olarak görev yaptığı, kurduğu, büyüttüğü, şahlandırdığı KARABÜK ÜNİVERSİTESİ şu an itibarı ile O PARLAK GEÇMİŞİNİ arıyor..

Prof.Dr. BURHANETTİN UYSAL çok geniş ufku, vizyonu, gelişime açık, gelişimi planlayan fikri yapısı ile KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’Nİ nasıl yüceltmişti.

Ne kadar çarpıcı ve Ülke ihtiyacına cevap verecek, Ülke ihtiyaçlarını karşılayacak YENİ/YENİ BÖLÜMLER gündeme getiriyor, kuruyordu..

Ne oldu SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU…?

Paralelinde KARABÜK HAVAALANI..?

TIBBİ CİHAZ ÜRETİM BÖLÜMÜ vardı bir zamanlar, ne oldu..?

DÜNYA ÜNİVERSİTELER ARASI OLİMPİYATLARA talip olma düşüncesinden yola çıkılarak ele alınan AYYILDIZ STADI ve gelecek öğrencilerin kalabileceği BEŞ YILDIZLI Otel konforunda ki KULE YURT BİNALARI ne oldu..

Prof.Dr. Sayın BURHANETTİN UYSAL sonrası ne yazık ki kaos oldu..

Ciddi bir gerileme dönemi başladı/yaşanıyor..

***

MİLLETVEKİLLERİ Sayın CEM ŞAHİN, Sayın ALİ KESKİNKILIÇ, Sayın CEVDET AKAY…

Karabük Milletvekilleri Sayın CEM ŞAHİN, Sayın ALİ KESKİNKILIÇ ve Sayın CEVDET AKAY, mutlaka yakından ilgilenip, her türlü desteği vermek için çalışıyorlardır, ancak, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ne haldedir acaba..?

Örneğin KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’Nİ kazandıktan sonra KAYIT DONDURAN,OKULU BIRAKAN var mı, varsa bile, KAÇ ÖĞRENCİ bu yola gitmiş..?

Sayın VEKİLLERİMİZ BU KONULARA EĞİLDİLER Mİ..?

Örneğin KARABÜK ÜNİVERSİTESİ, gelişmelere çok açık olan SİVİL HAVACILIK YÜKSEK OKULU açmaktan neden vazgeçti acaba ve oradan vazgeçince KARABÜK HAVAALANI DA kadük oldu tabi.

Oysa DÖNEMİN BAŞBAKANI KARABÜK’E SÖZ VERMİŞTİ değil mi..?

Başbakan Sayın BİNALİ YILDIRIM Karabüklülere söz vermişti..

HAVA ALANA HAYIRLI OLSUN demişti..!!

Sayın MİLLETVEKİLLERİMİZ ,Karabük’ün her sorunu ile, mutlaka çok yakından ilgileniyorlardır ve her türlü gayreti gösterdiklerine inanıyoruz..

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ her ne kadar ÜNİVERSİTE ÖZERKLİĞİ nedeni ile Siyasi kulvarın dışında gibi görünüyorsa da, ilgi görmesi gereken bir Kurum olsa gerektir.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ GEÇMİŞ PARLAK GÜNLERİNİ ARIYOR..

***

DEDİK YA..!! KARDEMİR İŞÇİSİ 2025 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ’Nİ BEKLİYOR..

KARDEMİR işçisi, her ne kadar, piyasa koşullarına göre fena bir maaş almıyor, ancak, geçmiş yıllarda ÜRETİM İÇİNDE Kİ işçilik payı yüzde 14-15’lerden, yüzde 8’lere düşmüş olsa bile, maaşları  piyasa koşullarına göre fena sayılmaz.

2025 Yılında TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ var, aslında KARDEMİR’DE ücretler ciddi biçimde gözden geçirilmeli..

Çalışan işçi ile çalıştıran yönetici maaşları arasında veya Mühendisler ile diğer etkili makamlarda bulunanlar arasında ücret uçurumu var mı/yok mu..?

Maaşlar arasında BİRKAÇ MİSLİ FARK olursa bu sıkıntı yaratır elbet.

KARDEMİR işçisi TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ’Nİ iple çekiyor ve örneğin VERGİ DİLİMLERİ gibi faktörler için SENDİKANIN yapacağı fazla bir hareket alanı yokken, saat ücretleri, ikramiye gibi konularda somut gelişmeler olacak kuşkusuz.

KARDEMİR şuan itibarı ile iyi kazanıyor..

Dileriz, bir zamanlar olduğu gibi “YATIRIM YAPIYORUZ,İDARE EDİN..” denilmez ve öyle denilmesi, öyle bir eğilime çok ciddi karşı çıkışlar olur..

2025 TOPLU İŞ SÖZLEŞME YILI, haberiniz olsun..  

Yazarın Son Yazıları
06.04.2024
19.03.2024
26.02.2024
08.04.2024
04.03.2024
12.03.2024
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.