ÇAPRAZ: 3 NİSAN “SANAYİ GÜNÜ“ OLARAK TESCİL VE İLAN EDİLSİN

Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası uhdesinde başlatılan 3 Nisan tarihi Türkiye’de ‘Sanayi Günü’ olarak kutlanması yönündeki kampanya tüm hızıyla devam ediyor.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Fatih Çapraz’ın ev sahipliğinde sivil toplum kuruluşlarının ve işadamlarının katılımı ile bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını okuyan Başkan Çapraz, şu ifadelere yer verdi:

3 Nisan Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 86. Yılını kutladığımız bu önemli günde, hepimizin ortak dileği olan 3 Nisan tarihinin ülke genelinde kutlanacak “Sanayi Günü” olarak ilan edilmesi talebimizi dile getirmek amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Çağlar boyunca farklı coğrafyalarda varlığını sürdürmüş ve bu esnada pek çok devlet kurmuş milletimizin en büyük vasfı da bağımsızlığı her zaman şiar edinmesi sebebi ile hiçbir zaman esir edilememiş olmasıdır. Ecdadımızın savaşarak kazandığı ve kendisine vatan kabul ettiği bu topraklardan milletimizi çıkarmaya hiçbir kuvvet yetmemiştir. Yine yok olduğu sanılan bir dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yedi düvele karşı verilen Kurtuluş Savaşı mücadelesi sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100. Yılı olması nedeniyle 2023 yılı milletimiz için ayrı bir öneme ve değere sahiptir.

Bizler için ayrı bir öneme ve değere sahip diğer bir tarih ise 3 Nisan 1937’dir. 3 Nisan tarihi hem ilimiz hem de ülkemiz açısından neden bu kadar büyük öneme sahiptir? Bu soruyu şu şekilde cevaplandırabiliriz;

Kurtuluş Savaşı’ndan eşsiz bir zaferle ayrılan milletimiz bu esnada beşerî ve ekonomik kaynaklarının büyük kısmını kaybetmiştir. Ülkenin ayağa kaldırılması ve emperyalist devletlerin insafına bırakılmaması gerekmekteydi. Mevcut durumun vahametini bilen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferlerle taçlandırmadıkça sonuçsuz kalır.” Sözü, devletimizin içerisinde bulunduğu durumu ve çözüm önerisini açıklamaktadır. Ekonomik mücadeleyi kazanabilmek ve kalkınmayı sağlayabilmek için sanayileşerek ve üreterek ülkenin küllerinden yeniden doğması gerekmekteydi.

Devletin bağımsızlığının kazanılmasının ancak ekonomik bağımsızlığın kazanılması ile mümkün olabileceğini öngören bu anlayış ile 3 Nisan 1937 tarihinde ülkemizin “İlk Ağır Sanayi Kuruluşu” olan Demir Çelik Fabrikası (KARDEMİR) kurulmuştur. Bu büyük girişim yıllar içeresinde Ereğli Demir Çelik Fabrikaları, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları, Çimento Fabrikaları, Şeker Fabrikaları ve adını buraya sığdıramayacağımız pek çok fabrika, köprü, baraj ve bina inşaatının yapımına imkân vermiştir. Aynı zamanda sanayideki bilgi birikimini, mühendisini, ustasını, işçisini yurdun dört bir yanının inşasında kullanmıştır. Bu nedenler ile KARDEMİR, “Fabrikalar Kuran Fabrika” unvanını kazanmıştır.

3 Nisan 1937, hem ülkenin imarını ve inşasını sağlayan Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı hem de Karabük ilinin kuruluş tarihidir. Ülkemizde kurtuluşunu değil kuruluşunu kutlayan tek il, Karabük’tür. İşte tam da bu sebeple özünü Cumhuriyetten alan bu ilin unvanı “Cumhuriyet Kenti Karabük’tür.

Belirtildiği üzere 3 Nisan sadece Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ün kuruluşunun kutlandığı bir gün değildir, bugün aynı zamanda günümüz Türkiye’sini yaratan sanayileşme, çağdaşlaşma, modernleşme ve ekonomik bağımsızlık vizyonun da kutlandığı bir gündür.

Hepimiz ülkemizi seviyor, gelişmesi ve kalkınması için büyük gayret gösteriyoruz. İnsan hayatında olduğu gibi devletlerin hayatında da dönüm noktaları olmuştur. 3 Nisan tarihinin ne olduğunu ne anlama geldiğini iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu tarih sıradan bir tarih değildir. Genç Cumhuriyet için devletin bağımsızlığını sağlayacak ekonomik kalkınmanın temelinin atıldığı dönüm noktası bir tarihtir. Bu tarihi hiçbirimizin unutmaması gerekir. Özellikle gençlerin ülke ekonomisini kalkındırma yolunun sanayi işletmelerini artırmaktan geçtiğini, üretmenin değerinin devletin bağımsızlığıyla ilişkili olduğunu bilmesi önem arz etmektedir. 3 Nisan’ı Sanayi Günü olarak ilan etmek bu bilinci geliştirecektir.                    

Devletimizin sanayileşme, çağdaşlaşma, modernleşme ve bağımsızlık vizyonuna katkı sağlamak, milletimizin bağımsızlık meşalesini söndürmemek adına bu toprakların insanları olarak diyoruz ki;

 “‘3 Nisan Günü’ geçmişimize vefa, geleceğimize rol olması amacıyla ulusal düzeyde kutlanacak “Sanayi Günü “olarak tescil ve ilan edilsin.”

Bu amaçlar doğrultusunda ilimizdeki sivil toplum örgütleri olarak 10 Ocak 2023 tarihinde il genelinde başlattığımız imza kampanyamız, Sayın Cumhurbaşkanımıza sunacağımız talep dilekçemizle nihayete erecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin bu topraklardan çıkan sese kulak vereceklerine canı gönülden inanarak hayırlı olsun demek istiyoruz.

3 Nisan Sanayi Günü’nün ilimize ve ülkemize hayırlı olsun deneceği güne kadar çalışmalarımıza devam edeceğimizi beyan eder, hayırlara vesile olmasını dileriz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.