KARDEMİR’DEN CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL KİTAP

KARDEMİR’DEN CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL KİTAP
Yayınlama: 18.04.2023
A+
A-

Kardemir, 86. Kuruluş Yıldönümü Ve Cumhuriyetimizin 100. yılına istinaden özel bir kitap hazırladı.

Hazırlanan eser, “Karabük Demir Çelik Fabrikası” ismiyle yayıncı sertifikası alınarak, Kardemir Yayınları adı altında yayımlandı.256 sayfadan oluşan kitap, Kardemir Yayınları bünyesindeki ilk kitap özelliğini taşıyor. Şirketin zaman içerisinde oluşturduğu kaynaklar artık Kardemir Yayınları çatısı altında yayımlanması planlanıyor.

22 başlıktan oluşan kitapta, demirin tarihini, sanayinin teknoloji ile buluşmasını, Cumhuriyet döneminde Kardemir’in kurulmasının önemini, Kardemir’in kurulduğu yer olan Karabük’ü, 1960 ve 1970’li yıllarında fabrikanın üretim serüvenini, 1995 sonrası fabrikanın izlediği yol haritasını, fabrikada bulunan işletmeleri ve şu anda hala görev alan tecrübeli çalışanlarla röportajlar bulunuyor.

“FABRİKADAN DUMANLAR ÇIKIYORSA MUTLUYUZDUR”

Kitap bir Kardemir çalışanının verdiği röportajdaki “Sabah evden çıktığımızda, fabrikayı gördüğümüz her yerden ilk önce bacalara bakarız. Dumanlar çıkıyorsa mutluyuzdur.” ifadeleriyle başlıyor. Kardemir’in birçok anısını fotoğraflarla okuyucusuna aktaran eserde yeni çekilmiş yaklaşık 140 adet fotoğraf yer alıyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahri Kamil Fırat tarafından hazırlanan kitap, yakın zamanda açılışı yapılan Yenişehir Mühendisler Kulübü’nde 23.04.2023 tarihine kadar sergilenecek, önümüzdeki günlerde de Karabük Millet Bahçesi’nde inşa edilecek olan Kardemir Müzesi içerisinde bölge halkı ile buluşturulması ön görülüyor.

Şirketten yapılan açıklamada “Kardemir, köklü sanayi kültürü ile geçmişte olduğu gibi günümüzde de tarihini ve bilgi birikimini gelecek nesillere aktarmaya devam edecek.” İfadelerine yer verildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.