MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ ARA ELEMAN BOŞLUĞUNU KAPATIYOR

Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Karabük’te hem işverenler hem de kısa sürede işgücü piyasasına geçmek isteyen gençler için cazip bir model haline gelen mesleki eğitim merkezleri sayesinde ara eleman boşluğu kapatılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dahil edilmesi amacıyla ‘Eğitimle Yeniden Buluşma’ projesini hayata geçirdi. Bu proje ile Karabük’te eğitimini yarıda bırakmış öğrencilere ulaşılarak Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt yaptırılması sağlanacak. Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim alıp iş yerlerinde çalışan öğrenciler hem lise diplomasına sahip olacak hem de meslek sahibi olma fırsatı yakalayacak.

Konuyla ilgili gazetecilere konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, 2021 yılında meslek eğitim merkezlerinde 396 olan öğrenci sayısının 2022 yılı itibariyle 3 bin 168’e ulaştığını söyledi.

Akbaş, çırak ve aday çırak statüsünde mesleki eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının en az yüzde 30’unun, kalfalık yeterliliği kazanan mesleki eğitim merkezi 12. sınıf öğrencilerine de asgari ücretin net tutarının en az yüzde 50’si kadar ücret ödendiğini belirtti.

“OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 100’E ÇIKARTILACAK”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dahil edilmesi amacıyla ‘Eğitimle Yeniden Buluşma’ projesi hayata geçirildiğini aktaran Akbaş, “Bakanlığımız nezdinde yaptığımız tüm çalışmalar neticesinde ilimizde okula devam oranında büyük adımlar atıldı. “İlimizin eğitim kademlerindeki okullaşma oranları, okul öncesi 5 yaş grubunda yüzde 99, İlköğretimde yüzde 94,81, ortaöğretimde ise yüzde 97,98 seviyesine yükseldi. Amacımız 2023 yılında tüm eğitim kademelerinde ilimizin okula devam oranını yüzde 100’e çıkarmak olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.