OSMANLI ŞEHRİNDE EN İYİ KORUNAN EVE ÖDÜL

OSMANLI ŞEHRİNDE EN İYİ KORUNAN EVE ÖDÜL
Yayınlama: 09.06.2023
A+
A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “en iyi korunan 20 kent” arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde “En İyi Korunan Ev Onur Ödülü” Ata Efendiler Evi’ne verildi.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, konak ve köprülerle açık hava müzesini andıran, Osmanlı’nın şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla da “Osmanlı’nın parmak izi” olarak adlandırılan Safranbolu’da 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ikinci gününde devam ediyor. Sevim Özdemirler’e (93) ait yaklaşık 200 yıllık eve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ile ev sahipleri birlikte “En İyi Korunan Ev Onur Ödülü” plaketini çaktı.

Safranbolu Belediye Başkanı Köse, Safranbolu’nun tarihinin korunmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Bu konağı bu tarihlere kadar böyle güzel koruyarak getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu evleri korumak, onları bir sonraki nesillere ulaştırmak kolay değil. Safranbolu zaten dünyanın göz bebeği. Bu evler birçok kentte var ama maalesef korunamamış. Yaptığınız iş çok kıymetli, size teşekkür ediyorum” dedi.

Köse ve ev sahipleri, daha sonra evi gezdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.