TAPUDA ONLİNE İŞLEMLER YAYGINLAŞIYOR

TAPUDA ONLİNE İŞLEMLER YAYGINLAŞIYOR
Yayınlama: 02.03.2023
A+
A-

Vali Fuat Gürel 2023 yılı kurum denetimleri kapsamında Karabük Tapu Müdürlüğünü ziyaret ederek, Tapu Müdürü Veysel Doğdu’dan 2022 yılında yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı.

Tapu Müdürü Veysel Doğdu, brifinginde şu bilgileri paylaştı;

Tapuda online randevu işlemleri telefonla çözüme kavuşuyor, Alo 181 hattı ile Tapu ve Kadastro birimlerine yönelik soru, istek, randevu ve şikâyetlerin takibi ile hizmetin iyileştirilmesi, işlevlerinin tek bir merkezden etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülmesi sağlandı.

Web-tapu sistemi kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapılmakta ve sistem TKGM-TAKBİS alt yapısı güvencesi altındadır. Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilmekte ayrıca gerekli belgeleri internetten Tapu Müdürlüğüne göndererek. tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, son aşamaya getirilmektedir.

Tapu Müdürlüğünde ayrıca e-İpotek, E-Terkin ve e-Haciz işlemleri yürütülmektedir. Bu işlemler sayesinde, vatandaşlara sunulan hizmetler çok daha hızlı, güvenilir ve düşük maliyetle tamamlanabilmektedir.

Parsel Sorgulama https://parselsorgu.tkgm.gov.tr internet adresi üzerinden tüm kullanıcılara  açılmıştır.  Cep telefonu ve tablet gibi elektronik ortamlara yüklenebilen mobil uygulaması da mevcut bulunan bu işlem ile; taşınmazların yüzölçümü, niteliği, komşu parselleri,  coğrafi konumu gibi bilgilere anında ulaşabilmektedir. Yapılan yeni güncelleme ile, il,ilçe ve mahalle bazında satış yoğunluğu haritası görüntülenebilmektedir.

Tapu Müdürlüğü 2022 yılında 22924  yevmiyeli işlem gerçekleştirmiştir. Gelen Evrak:6616 Giden Evrak:4687’dir

2022 yılında toplam 46.053.630,38  TL Tapu Harcı 3.622.612,00  TL Döner Sermaye  tahsilatı yapılmıştır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.