VARİLLE ÖNLEM ALDILAR AMA YIKIMA KARŞI ÇIKAMADILAR

VARİLLE ÖNLEM ALDILAR AMA YIKIMA KARŞI ÇIKAMADILAR
Yayınlama: 09.06.2023
A+
A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi konağın bahçesindeki yapılan alanlar kaçak olduğu için mahkeme kararıyla yıkılması kararına konak sahipleri ve çalışanları varillerle yıkıma engel olmaya çalıştı.

Safranbolu’nun tarihi Bağlar bölgesinde bulunan turizm işletme belgeli Şadiye Hanım konağın bahçe kısmında sonradan yapılan bölümler mahkeme kararıyla yıkılması kararı alınırken, Safranbolu Belediyesi tarafından yıkım işlemleri için konağa gidildi. Konak sahipleri, belediyenin yıkımına varillerle engel olmak istemesine rağmen, devreye polis ekipleri girerek konak sahipleri ile yaptıkları görüşme sonrası belediye ekipleri tarafından yıkım gerçekleştirildi. Bu sırada bazı çalışanlar gözyaşlarına hakim olamadı.

“SAFRANBOLU BELEDİYESİ YANLI VE ADALETSİZ BİR TUTUM SERGİLİYOR”

Konak sahiplerinden Candan Torunlar, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce İstanbul’da çalıştıkları için tesisi kiraya verdiklerini, kiracı tarafından tesisi içerisinde bir yapının yapıldığını belirtti.

Yapı için İmar Barışına başvurmak için yapı kayıt belgesi aldıklarını ve imar barışına başvurduklarını anlatan Torunlar, “Fakat Koruma Bölge Kurulu şikayet üzerine bu yapının sit alanında imar barışının geçersiz olduğunu savunarak yıkımına karar verdi. Mahkeme süreçleri bir buçuk yıldır devam ediyor. Mahkeme süreçleri sonucunda evet yıkım karar çıktı. Fakat belediye de bildiğimiz tabii ki ada parsel numaralarını bilmiyoruz ama 11 yıkım kararı var ve uygulanmamış vaziyette. Bizim kararımız 2023 yılında Nisan ayı gibi çıktı ve hemen belediye bizim bu yapıyı yıkıma geldi. Biz bu yapının aslında tüm emlak vergilerini de Safranbolu Belediyesine yapıyoruz. Hatta yeni Mayıs ayındaki emlak vergisi, çevre temizlik ve bütün vergilerini yapmış bulunmaktayız. Gelinen aşamada hukukun verdiği bir yıkım kararı, biz bu konuda zaten eleştirme gibi bir şeyimiz yok. Fakat farklı konaklarda olan bu tür yapıların yıkım kararı çıkmış yapıların yıkılmaması ve burada burada bizim konağınızda bulunan bu yapının yıkılması açıkçası kanunun eşitlik ilkesinin göz önünde bulundurularak çeşitli zümrelere ve sınıflara imtiyaz tanımadan uygulanması gereken bir anayasamız var. Ama maalesef Safranbolu Belediyesi bu konuda yanlı ve adaletsiz bir tutum sergiliyor” dedi.

BAŞKAN KÖSE: “BABAMIN DA YERİ OLSA BENİM İÇİN FARK ETMEZ”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse de “Bir yargı kararı var ve biz ülke olarak bir hukuk devletiyiz. Mahkeme kararı her neyse belediye olarak bizim uygulamak gibi bir yükümlülüğümüz var. Bahsettiğimiz yerle ilgili kaçak olan yapının yapı kayıt belgesi olduğu söyleniyor da ancak sit alanlarında yapı kayıt geçerli olmadığını hepiniz biliyorsunuz. Çevre Şehircilik Müdürlüğü, bu yapı belgesini iptal etmiştir, Kurul kararı vardır yıkımıyla ilgili bölge korunma kurulunun da kararı var. Kendisi mahkemeye verip bu belgenin geçerli olduğunu ifade etmeye çalışsa da mahkeme de bunun aksi karar verdi. Yürütmeyi durdurma Kararı aldı. Yürütme durdurma kararı da reddedildi. Biz hep bu süreçte bekledik. Bakın kastımız olsa biz bu süreçleri de beklemeyiz. Herhangi bir kastımız Safranbolu’da yaşayan esnafımız istediğiniz kimse olamaz. Biz sadece belediye olarak kanunları, mahkeme kararlarını uygulamakla mükellefiz. Bu A şahsı B şahsı C şahsı kim olursa olsun aynısıdır. Babamın da yeri olsa benim için fark etmez. Hepiniz beni tanıyorsunuz dört yıldır. Bunun aksini yapacağımı hiç kimse düşünmüyordur diye düşünüyorum ben. Ayrıca ben şuna da bir açıklık getirmek istiyorum. Benim kaçak bir yapıda oturduğum, kaçak bir bölüm olduğu ve orada oturduğum, buna da göz yumduğum söyleniyor. Bu tamamen asılsızdır. O dosya kapatıldı. Kaçak bölümler yıkıldı. Dosyasını kapattılar. Şu an orada kaçak herhangi bir şey yok. Dosyası kapandı. Bence iftira atarken birazcık da araştırarak yapsalar çok daha iyi olur diye düşünüyoruz. Kaçak bir yapıda oturmuyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.