2.5 YAŞINDAKİ MEHMET YENİDEN PARMAKLARINI OYNATABİLECEK

2.5 YAŞINDAKİ MEHMET YENİDEN PARMAKLARINI OYNATABİLECEK
Yayınlama: 02.03.2023
A+
A-

Sobayla temas etmesi nedeniyle elinde oluşan yanıklar sonrası kontraksiyon (kasların kasılması hareketi) gelişen 2.5 yaşındaki Mehmet Akif Karadağ Karabük’teki plastik ve çocuk cerrahisinin başarılı operasyonuyla yeniden parmaklarını oynatabilme imkanına kavuştu.

Mehmet Akif Karadağ isimli küçük çocuğun avuç içerisinde geçen yıl yanan sobaya temas etmesi nedeniyle ciddi derecede yanık oluştu. Bir süre sonra gelişen kontraksiyonla birlikte Karadağ parmaklarını hareket ettirememeye başladı. Anne Öznur Karadağ, çocuğunun tedavisi için gittiği farklı şehirlerde istediği sonucu alamayınca Karabük’e geri dönerek Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Çocuk Cerrahi Uzman Dr. Gözde Şakul ile Plastik Cerrahi Op. Dr. Nijat Babaev’in başarılı operasyonu ile 2.5 yaşındaki çocuğun elindeki kontraksiyonları açarak yeniden parmaklarını oynatabilmesini sağladı.

Uzman Dr. Gözde Şakul, soba ile temas yanığının kendileri için en sıkıntılı grup olduğunu belirterek, “Çünkü yanık derin bir yerleşimdedir ve hastanın her iki avuç kısmında yanık olduğu için kontrakta olup pençe gibi kalma ihtimali vardır” dedi.

Mehmet Akif Karadağ’da ilk dönemde yapılan müdahaleye rağmen kontraktür dedikleri problemin geliştiğini ifade den Şakul, “Daha sonrası aile ile ameliyat konusunda görüştük. Aile de el önemli bir organ olduğu için daha farklı yerlerde yaptırmak istediler. İki kez başka şehirlerde hasta ameliyat oldu fakat bu bahsettiğim kontraktür daha fazla ilerledi. 1 yılın sonunda hasta artık avcunu açamaz hale gelmişti. Nijat hocamız hastanemize atandı. Onunla bu hastayı tekrar değerlendirdik o da bunu birlikte yapabileceğimizi söyledi” şeklinde konuştu.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz da üst merkezlerde yapılamayan bir ameliyatın hastanelerinde yapılmasının gurur verici olduğunu söyledi.

Tedavi için gitmedikleri bir yer kalmadığını aktaran anne Öznur Karadağ, başarılı ameliyatla oğlunu sağlığına kavuşturan sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.