BESTEKAR NİYAZİ ŞENGÜL’E SAYGI GECESİ

Yayınlama: 23.01.2023
A+
A-

Karabük Türk Sanat Müziği Korusundan muhteşem konser. Şef Sadık Hüner yönetiminde Karabük Türk Sanat Müziği Korusu Konseri ve Bestekar Niyazi Şengül’e Saygı Gecesi düzenlendi.

Safranbolu Leyla Dizdar Kültür Merkezinde düzenlenen gecede, Karabük’lü bestekar Niyazi Şengül’ün bestelerinden seçmeler Şef Sadık Hüner yönetimindeki Karabük Türk Sanat Müziği Korusu tarafından seslendirildi.

Yoğun katılımın olduğu gecede konuklar söylenen şarkılarla adeta coştular.

BESTEKAR NİYAZİ ŞENGÜL KİMDİR:

25 Temmuz 1926 yılında Safranbolu’da dünyaya geldi. Gümüş İlkokulunu bitirdikten sonra iş hayatına atıldı. Musiki ile 1938 yılında tanıştı. O yılların içe kapalı ortamında bir müzik hocası dahi bulamayan Niyazi Şengül, İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan Dr. Suphi Ezgi’nin yazdığı 5 ciltlik musiki kitabını ve Hüseyin Sadettin Arel’in Türk müziği derslerini yayınladığı musiki mecmuasını kendisine rehber olarak aldı.

1950 yılında beste çalışmalarına başlayan ve 1981 yılında hac görevini ifa edesiye kadar çalışmalarını sürdüren Şengül çalışmalarına bir süre ara verdiyse de, 1991 yılında eşinin vefatının ardından çalışmalarına yeniden başladı.

Bestekâr Niyazi Şengül’ün, 5 tanesi saz eseri olmak üzere, TRT denetiminden geçmiş 80’in üzerinde eseri bulunmakta.

Safranbolu Meslek Yüksekokulu tarafından hayatı belgeselleştirilen Bestekâr Ahmet Niyazi Şengül, 20 Eylül 2011tarihinde vefat etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.