DEPREME DAYANIKSIZ OKULLARDA YIKIM VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI

DEPREME DAYANIKSIZ OKULLARDA YIKIM VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI
Yayınlama: 01.08.2023
A+
A-

Karabük’te yapı stoku açısından riskli olduğu için yıkım kararı alınan 8 okulda yıkım çalışmaları başlarken 6 okulda da güçlendirme çalışmaları sürüyor.

Karabük’te Milli Eğitim Bakanlığın talimatları istikametinde yeni okul yapımının yanı sıra mevcut okulların durumları ile ilgili depremsellik analizleri yaptırılarak dayanaklılık durumları tespit edilmişti.

Bu çerçevede kentte bulunan bütün okullar gözden geçirilirken yapılan kontrollerde güçlendirme maliyeti, maliyet oranı ve bina yaşları dikkate alındığında kullanıma uygun olmayan 8 okulun yıkılması için karar alındı.

Şirinevler Mahallesi Peyami Safa Caddesi üzerinde bulunan Şehit Ercan Hırçın Ortaokulu’nda yıkım çalışmalarına başlandı.

Öte yandan 2 okulda da güçlenme çalışmaları tamamlanırken 6 okulda çalışmalar sürüyor.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, “2023-24 eğitim ve öğretim yılı hazırlıklarımız devam ediyor. Çocuklarımızın okullara başladığında hem bahçe hem de sınıflarda yapılan değişiklikleri görecekler. Deprem artık hayatımızın gerçeği. 3 yıldan berri Valimizin talimatları neticesinde depremsellik analizi yapılan okullarımızın çalışmaları devam ediyor” dedi.

Kentte yapılacak 9 okulun 6’sının TOKİ tarafından yapıldığını belirten Akbaş, okulların 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına hazır olması için çalışmaların hızlandırıldığını ifade etti.

Yaz günü tatilinde güçlendirme çalışmalarının devam ettiği 6 okulun bulunduğunu söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.