DOĞDU: KAMU ÇALIŞANLARI BÜYÜK BİR BEKLENTİ İÇERİSİNDE!

DOĞDU: KAMU ÇALIŞANLARI BÜYÜK BİR BEKLENTİ İÇERİSİNDE!
Yayınlama: 30.03.2023
A+
A-

Türk Sağlık-Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu TBMM’de 27. Yasama dönemi sona ermeden sağlık çalışanları başta olmak üzere kamu çalışanlarının çözüm bekleyen taleplerini hatırlattı

Türk Sağlık-Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu, kamu görevlilerinin sorunlarının çözümü için başka baharları beklemeye sabırlarının kalmadığını bildirdi. 28. dönem milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle TBMM’nin yakın bir zamanda çalışmalarına ara vereceğine dikkat çeken Doğdu, aile bireyleri ile birlikte sayıları 20 milyonu bulan kamu çalışanlarının büyük bir beklenti içerisinde olduğunu belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan Başkan Doğdu, “Geride bırakmak üzere olduğumuz yasama döneminde kamu görevlileri adına önemli kararlara imza atılmış olsa da birçok konu da hâlâ çözüm beklemektedir. Bu konular önümüzdeki kısa süre içinde ele alınmazsa, bir sonraki yasama dönemine ve hükümete ertelenmiş olacaktır. Bu durum da acilen çözüm bekleyen konuların ileri bir vadeye ötelenmesi anlamını taşımaktadır. Kamu görevlilerinin sorunlarının çözümü için başka baharları beklemeye sabrı kalmamıştır. TBMM gündemine bu hafta içerisinde bir torba yasa geleceği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Kamu çalışanları, kendilerini ilgilendiren ve ivedi çözüm bekleyen hususları da bu torba yasa teklifi içinde görmek arzusundadır” dedi.

Doğdu, 8 başlıkta çözüm bekleyen taleplerini şöyle sıraladı; “Emekli aylığı alt sınırının 2.000 TL olarak yükseltilmesinin ardından asgari ücrette de bir iyileştirme yapılacağı söylemleri kamuoyuna yansımaktadır. Bu bağlamda, benzeri bir tedbirin, kamu çalışanlarının ücretleriyle ilgili de hayata geçirilmesi elzem olmuştur. Emeklilerimiz için yapılan seyyanen artışın, benzeri şekilde; memurlarımız bakımından da gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Birinci dereceye gelmiş olan bütün kamu görevlilerinin ek gösterge rakamları 3600 olarak belirlenmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfı personeli Genel İdare Hizmetleri sınıfına alınmalıdır. Dini bayramlarda ödenen bayram ikramiyesinden faydalanamayan tek kesim olan memurlarımıza da bayram ikramiyesi verilmelidir.

Sağlık personeline, sabit, tavan ve teşvik birleştirilerek parça parça değil tek kalem maaş verilmelidir. Sağlık Bakanlığı’ nda şube müdürü, hastane müdürü, müdür yardımcısı olarak görev yapmakta iken 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile haksız hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde kasıtlı olarak araştırmacı kadrosuna atananların iade-i itibarları sağlanarak mali hak kayıpları telafi edilmelidir. Sözde yandaş sendikaların toplu sözleşme masasında unuttuğu Araştırmacı kadrosunda çalışanların sabitlerinde yüzde 20 ek ödeme ile taban ve teşvik aylığındaki kayıpların da bu torba yasada çözümlenmelidir. 4/C’li iken 4/B’li statüye geçen personelin kadroya geçişlerinde mesleki eğitim durumları dikkate alınarak, bu personelimizin mesleklerine uygun kadrolara atanmaları sağlanmalıdır. Kadroya geçirilen sözleşmeli personelin mazeret tayinleri başta olmak üzere yer değiştirme haklarındaki süre sınırı kaldırılmalıdır.

TBMM, 27. Dönem çalışmalarını sonlandırmadan ele alacağı son kanun teklifine, yukarıda saydığımız ve kamu görevlilerinin acil beklentilerini içeren bu tedbirleri mutlaka dâhil etmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak sorunların çözülmesi için TBMM dahil her platformda takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.