EL ELE DOĞAL ÜRÜNE PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

EL ELE DOĞAL ÜRÜNE PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Yayınlama: 08.03.2023
A+
A-

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen KADEM Karabük Temsilciliği’nin Koordinatörlüğünde hayata geçirilen “El Ele Doğal Ürüne” Projesinin tanıtım toplantısı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı.

Hayata katılarak değerlendiren, kendine ve çevresine duyarlı, katma değeri yüksek ürünler üretebilen kadınları bir araya getirerek desteklemek, Karabuğday üretimini arttırmak, bölgemizi Karabuğday üretiminde merkez haline gelmesini sağlamak, glütensiz gıdaya ihtiyaç duyan vatandaşlarımız ile karabuğday üreten, işleyen ve satışa hazır hale getiren kadınlarımızla bir araya getirmek ve kadın istihdamını arttırmak amacıyla hayata geçirilen “El Ele Doğal Ürüne” proje tanıtım toplantısına Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, kurum müdürleri, KADEM Karabük İl Temsilcisi Hatice İpek ve üyeleri katıldı.

İlimizin SOGEP kapsamında hazırlanan projeler ile BAKKA’dan yüksek destekler aldığını ifade eden Vali Fuat Gürel. “KADEM’in bu projesi de oldukça önemli bir proje. BAKKA içerisinde projelerine en fala destek alan ve en fazla proje hazırlayan il Karabük, bu anlamda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Projelerin belli kıstaslar dâhilinde hazırlanması, sürdürebilir olması projenin kabul edilmesini oldukça etkiliyor, bu anlamda güzel işler ortaya koyuyoruz. Fikri olan, bu fikirle alakalı altyapısı olan özellikle sivil toplum örgütlerimizi, odalarımızı destekliyoruz. BAKKA kaynaklı 10 farklı projemiz var ve başarılı bir şekilde devam ediyorlar. İlimiz genelinde oldukça fazla tarım arazimiz yok,  ancak ürün çeşitliliği adına iyi bir durumdayız. Ayrıca bölgemize ait ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınması, bunların uygulamaya sokulması çok önemli. Özellikle pandemi döneminde şehrimize büyük şehirlerden gelenler olduğunu gördük, gelenlerin bir kısmı ilimizin tarımsal arazilerini kullanarak üretime katkı veriyorlar, üretim olmadan tüketim olmaz, üretmeliyiz ki kalkınalım. Bu anlamda KADEM yöneticilerini tebrik ediyorum, inşallah bir taraftan üretecekler istihdama katkıda bulunacaklar, diğer taraftan kurutma makinesi ile elma vb meyvelerin kurutulmasını sağlayacaklar, diğer taraftan paketleme ile ürünlerin satışlarını sağlayacaklar. İlimiz genelinde Kadın Kooperatiflerimiz başarılı çalışmalar yürütüyor, kadınlarımızın bulundukları ortamlarda ürettikleri ürünlerin pazara sunulması ile ilgili güzel çalışmalar yürütüyorlar. Ürünleri üretmek önemlidir ancak doğru pazarlama ile satışı sunulması daha da önemlidir, bu anlamda kadınlarımız kooperatifler kurarak önlerini açıyorlar. Projenin hazırlanmasında emeği bulunan kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum. İnşallah proje başarılı olacak, başarı için emek şart ve sizler bu emeği gerçekleştiriyorsunuz.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.