HERKES SUSTU, YILMAZ SORDU!

HERKES SUSTU, YILMAZ SORDU!
Yayınlama: 20.02.2023
A+
A-

Karabük Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğüne yapılan atama skandalı büyüyor.

İktidar ve muhalefet kanadından cılız seslerin çıktığı ortamda, CHP Karabük Milletvekili Aday Adayı İsmail Yılmaz sessiz kalmayarak ‘Ben geliyorum’ diyerek Karabük Valiliğine gitti. Burada sıradan bir vatandaş olarak Karabük Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğüne Bilgi Edinme Yasası kapsamında başvuruda bulunan Yılmaz, atama ile ilgili resmi bir açıklama istedi. 

Karabük Valiliği girişinde basın mensuplarına bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük Milletvekili Aday Adayı İsmail Yılmaz, Karabük’ün sahipsiz bir şehir olmadığını belirterek “Öncelikle yaşadığımız bu büyük felaket nedeni ile hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyorum. Ülkemiz gerçekten büyük bir felaket yaşadı. Acımız çok büyük. Ama maalesef yaşadığımız kent Karabük’te, son dönemde çok değişik olaylar gündeme gelmeye başladı. Daha yeni birkaç gün önce gündeme gelen Rektörlükteki skandal dekan atama olayının hemen akabinde yine bugün Valilik İl Planlama v Koordinasyon Müdürlüğüne daha henüz dokuz aylık bir memur sosyolog atandı. Biliyorsunuz bu müdürlük Valiliğin en önemli birimlerinden birisi. Tüm yatırımlar bu birimin planlamasıyla yürüyor. Bu müdürlük genellikle branş olarak endüstri mühendisi,  işletme mühendisi ve zaman zaman da makine mühendisleri tarafından yürütülmektedir. Deneyim isteyen bir alandır. Karabük’e gerçekten yazık oluyor. Karabük talihsiz olaylarla gündeme geliyor. Konu ile ilgili olarak Karabük Valiliğine bir dilekçe hazırladım. Dilekçemde; Geçtiğimiz gün Karabük Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğüne dokuz aylık bir memur adayı sosyolog Nurmelek Danışmaz Akgün’ün vekaleten müdür olarak atandığını basından öğrenmiş bulunuyoruz. 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında 1-Söz konusu bu kişinin İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğüne yasa ve yönetmeliklere uygun bir şekilde ataması yapılmış mıdır? 2-Söz konusu müdürlüğe atanan kişinin teknik  eğitim belgesi var mıdır?, 3- Valilik bünyesinde bu görevi yürütebilecek deneyim ve birikime sahip başka memurlar var mıdır?, 4- Karabük Valisi Sayın Fuat Gürel’in konu ile ilgili atamayla ilgili tasarrufu ne yöndedir?. Bu ilgili dilekçeyi biraz sonra Valiliğe sunacağım. Karabük 1989 yılından sonra Karabük ruhunu kaybetmiştir. 1989 yılındaki grevle başlayan bu ruh Karabük’ün vilayet olmasına kadar gitmiştir. Ama ne zaman ki bu ruh kaybolduktan sonra Karabük’ün mavi ve kırmızı ateşi sönmüştür. Karabük’ün birliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Ama nedense ülke gündemine hep talihsiz olaylarla geliyoruz. İnşallah Sayın Valimiz vereceğimiz dilekçeyle konuya bir çözüm bulacaktır. “ dedi.

Yılmaz’ı dilekçesinin ardından gözler Karabük Valiliğine çevrilirken, İktidar partisinin de konuyu yakından takip ettiği ifade ediliyor.

SKANDAL ATAMA NEYDİ?

Safranbolu Kaymakamlığı’na 9 ay önce aday memur olarak işe başlayan ve memuriyette henüz asaleti tasdik olmamış 9 aylık memur adayı Nurmelek Danışmaz Akgün, şartları taşımamasına rağmen Karabük İl Planlama ve Koordinasyon İl Müdürlüğüne direk bakan emri ile vekaleten ataması yapılmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.