İNSAN… VİCDAN…

Yayınlama: 02.04.2023
A+
A-

Merhaba sevgili okurlar. Bundan böyle ara ara yazılarımı ve fotoğraflarımı sizlerle paylaşacağım. İlk yazım “İnsan… Vicdan…”.

İNSAN… VİCDAN…

İnsan, toplum halinde bir kültür ortamında yaşayan, düşünebilen, sorgulayan, iletişim ihtiyacı duyan, iletişim kuran, olanı biteni değerlendirip, gerekirse değişen, değiştiren, irade ortaya koyan canlı türüdür.

İnsan, sorgulayandır. Yaşamı sorgulamayı, merakı, aramayı araştırmayı, tüm bunların sonucunda da toplumda kendine bir yer edinmeyi, iz bırakmayı amaçlar. Bu sorgulama “Ben kimim, neyim, neredeyim” haline dönüşüp, yanıtlarını bulamazsa bir kaosa dönüşür.

Günümüzde; siyasi tercihlerimiz, çevre, yaşam koşulları, iletişim araçları, filmler, diziler, okuduklarımız, duyduklarımız, maruz kaldığımız medya bombardımanları, insan yaşamını zorlaştırıcı hale getirebiliyor. Bildiğimiz ya da bildiğimizi sandığımız birçok şey, medyanın yanıltıcı ve bilinçli propaganda etkisi ile içleri boşaltılıp, gerçek anlamının dışında algılara sebep olabilmektedir.

Artık objektifler bile, objektif değil”.

Tam da bu kafa karışıklıkları ve karmaşanın içinde “vicdan” giriyor devreye. Prof. Kemal Sayar, şöyle tanımlıyor vicdanı; “Herkes, vicdanı kadar insandır. Vicdan, insanlığımızın turnusol kağıdıdır”. Vincent van Gogh da; “Vicdan, insanın pusulasıdır”, demiş.

Vicdan ve empati, beynimizin karanlık dehlizlerinde, kafa karışıklıklarımızda, bize yol gösterici ışıktır. Vicdan, insanı insan yapandır. Vicdanımızın sesini dinleyerek, davranış şekillerimizi ayarlayabiliriz. Yaşadığımız dönemin en önemli sorunsalı; vicdansızlık ve vicdanla cüzdan arasında kalmaktır, yaşam koşullarının zorluğuna direnememek, çeşitli baskılar, aç gözlülük, hırs, çıkar, döneklik gibi birçok şekilde yansımalarını görebiliriz.

Toplumsal vicdanın körleşmesi, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde zaman zaman işi çığırından çıkarmakta, yanlış tercihlere neden olmaktadır. Son iki ayda yaşadıklarımız bize gösteriyor ki, davranışlarımız, vicdanımızın sesi olmalı.

Ama yaşamımızda umutsuzluğa yer yok.

HAYATIMIZ BAHAR OLSUN.

Sevgiyle kalın.

İlk fotoğraflar Karabük’ümüzden.

3 Nisan. Günlerden Karabük…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Mehmet Kaya dedi ki:

  Diline yüreğine kalemine sağlık sevgili Cemalettin…

  1. Anonim dedi ki:

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,SAYGILAR.

 2. Yasemin dedi ki:

  Hayırlı olsun resimler ve yazınız çok güzel devamını diliyorum sevgili dost

  1. Anonim dedi ki:

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,SEVGİLER.

 3. Mustafa Yurtbaş dedi ki:

  Davranışlarımızı vicdani yönden sorgulayabilsek, inanıyorum ki ülkemde hiç bir sıkıntı kalmaz.

 4. Tahir UZUN dedi ki:

  Şahanesin, sevgili Yönetmenim..!