KBÜ’DE BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞLADI

KBÜ’DE BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞLADI
Yayınlama: 08.08.2023
A+
A-

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı başladı.

KBÜ Gökşen Mustafa Yücel Spor Salonu’nda yapılan sınava, 850’nin üzerinde aday başvururken, sınav sonucunda başarılı olan 80 öğrenci Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna girmeye hak kazanacak. Beceri-koordinasyon parkur testinde yeteneklerini sergileyen öğrencilerden 40’ı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne, 40’ı da Antrenörlük Eğitimi Bölümüne girmeye hak kazanacak. Parkurda, bitirme zamanının uluslararası testlerde kullanılan elektronik bir kronometre ile ölçülüyor ve internet üzerinden canlı yayın yapılarak adayların performansları kameraya kaydediliyor.

Sınavın şeffaf bir ortamda gerçekleştirildiğinin altını çizen KBÜ Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şakir Akgül, “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Hasan Doğan Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Özel Yetenek Sınavları bugün itibarıyla başladı. Bizim bünyemizde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümleri mevcut. Bugün biz bu yetenek sınavıyla Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü için öğrenciler aramaktayız. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü kazanmak için TYT’de ilk 800 bine girme şartı var. 800 bine giren adaylar bugün Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü kazanmak için burada mücadele edecekler. Antrenörlük Eğitimi Bölümü için 170 baraj puanımız var. 170 baraj puanını alıp başvuran sporcu adaylar buralarda sınava girerek Antrenörlük Eğitimi Bölümünde okumaya çalışacaklar. Spor Yöneticiliği Bölümümüz için merkezi yerleştirme mevcut. Onlar ÖSYM’nin Merkezi Yerleştirme Sistemiyle okulumuza gelebiliyorlar. Yaklaşık bu sene 850’nin üzerinde başvuru oldu. Bunların içinde 20 sporcuya yakın milli sporcu başvurusu var. Bu bizi mutlu etti. Bugün çok şeffaf bir şekilde tamamen elektronik ortamda fotosel aracılığıyla sporcuların burada dereceleri alınıyor. Bununla birlikte TYT puanlarıyla formül edilmek suretiyle sonuç puanları hesaplanarak sıralamalar açıklanıyor. Biz Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak sınava giren tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.