KBÜ’DE BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

KBÜ’DE BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Yayınlama: 28.12.2023
A+
A-

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Bilimsel Araştırma Projeleri çerçevesinde Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilim kategorisinde proje puan tablosuna göre belirlenen kriterleri sağlayan 26 akademisyene başarı belgesi verdi.

KBÜ Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen programa, Rektör Kırışık’ın yanı sıra, rektör yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, dekanlar, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Proje ödüllerinin ilkini verdiklerini ifade eden Rektör Kırışık, “Göreve geldiğimizde önemli bir misyonu önemli bir ilkeyi ön plana çıkarmıştık. ‘Bilim Merkezli Öğrenci Dostu Üniversite’ bunu son derece önemsiyoruz. ‘Bilimi merkezimize alıyoruz’ dedik. Bilimi merkezine almayan bir üniversite, gerçek anlamda görevini tam anlamıyla icra etmiş sayılamaz. Üniversitemizde ilk olarak akademik teşvik sıralamasını hayata geçirdik. Hem üniversitemiz rektörlüğümüzün girişinde, üniversitemizde derece yapmış akademisyenlerimizin listesini birinci sıradan 30’uncu sıraya kadar yaklaşık 62 akademisyen bu anlamda bu sıralamada yer aldı. İkinci aşama olarak bugün hem fen bilimleri alanında hem sosyal bilimler alanında hem de sağlık bilimleri alanında proje başarısı göstermiş, en yüksek puanı almış farklı sahalarda akademisyenlerimize ödüllerini takdim edeceğiz. Proje ödüllerimizin ilkini vereceğiz. Üç bilim dalında başarılı olmuş akademisyenlerimize ödüllerini vereceğiz. Bu kültürü yaygınlaştırmak, geliştirmek ve artırmak istiyoruz” dedi.

SOSYALFEST proje başvurularının hız kazandığını belirten Rektör Kırışık, “SOSYALFEST ismiyle ifade ettiğimiz Sosyal Bilimler Festivalini Türkiye’de ilk defa biz yapıyoruz. Pek çok üniversiteyle kamu kurumuyla bakanlıklarla bu konuda görüşmelerimiz oldu. Hepsinin de bu projeye çok büyük destek verdiklerini, çok orijinal bir proje olarak gördüklerini gözlemliyoruz ve şu an hemen hemen Türkiye’nin pek çok şehrinde pek çok üniversitesinde, milli eğitimde bizim Sosyal Bilimler Festivalimizin tanıtımları, duyuruları yapılıyor. Yarışmaya hazırlanmak üzere pek çok takımlar oluşturuluyor ve bize şu ana kadar 200’e yakın proje gönderilmiş durumda. Bu şekilde gitmeye devam edersek sanırım 10 bin projeyi geçeceğiz” diye konuştu.

Rektör Kırışık, konuşmasının ardından Fen Bilimleri alanında birincilik elde eden Prof. Dr. Hayrettin Ahlatcı, Sağlık Bilimleri alanında birincilik elde eden Dr. Öğretim Üyesi Durdane Yılmaz Güven ve Sosyal Bilimler alanında birincilik elde eden Dr. Öğretim Üyesi İrfan Yurt’a teşekkür plaketi verdi.

Teşekkür plaketi ve belgelerinin verilmesinin ardından Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Doç. Dr. Caner Özcan tarafından 2024 yılı Bilimsel Araştırma Projeleri uygulama esasları bilgilendirme sunumu yapıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.