KBÜ’DE ÖZEL KORUMAYA ‘ÖZEL’ ATAMA

KBÜ’DE ÖZEL KORUMAYA ‘ÖZEL’ ATAMA
Yayınlama: 22.09.2023
A+
A-

Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) yapılan usulsüzlükler Sayıştay Raporu’yla ortaya çıktı. Sayıştay tarafından yayımlanan Karabük Üniversitesi 2022 Yılı Denetim Raporu’yla teknik nitelik gerektiren Daire Başkanlıklarına usulsüz atamalar yapıldığı, mevzuat hükümlerine aykırı olmasına rağmen yabancı ülkeler ile ücretsiz öğrenci kabulüne ilişkin anlaşmalar yapıldığı tespit edildi.

USULSÜZ ATAMALAR DİZ BOYU

Sayıştay tarafından yayımlanan rapora göre, Prof. Dr. Refik Polat’ın Karabük Üniversitesi Rektörü olduğu dönemde Karabük Üniversitesi’ne 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan istisnalar dışında atamaların yapıldığının altı çizildi. 

Rapora göre, özellikle teknik nitelik gerektiren bazı Daire Başkanlıklarına meslekten olmayan personellerin atandığı, bu kişilerin sadece bazı haklardan faydalanılması için haksız yere kullandırıldığına değinildi.

BU TABLONUN SORUMLUSU BİZZAT İKTİDAR VE İKTİDARIN YÖNETİCİLERİDİR

Raporda ayrıca, mevzuatta dolu olan Fakülte Sekreterliği kadrosuna özel koruma olarak görev yapan bir kişinin atandığı da ortaya çıkarıldı. 

Duruma tepki gösteren CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, “Üniversitelere ömrünü adamış, var gücüyle çalışmış didinmiş kişiler yerine, dışarıdan yöneticiler amir konumuna getirilmekte üniversitelerin idari personellerinin hakkı olan kadroları üniversite yönetimleri tarafından adeta gasp edilmektedir. Üniversitelerimizin yozlaştırılmasının acı sonucunu uluslararası platformlarda net bir şekilde görüyoruz. Avrupa Üniversiteler Birliği tarafından 35 ülkenin yükseköğretim sistemlerinin değerlendirildiği raporda 35 ülke içinde 35.’inci, akademik özerklikte ise 29’uncu sıradayız. Bu tablonun sorumlusu bizzat iktidar ve iktidarın yöneticileridir.” dedi.

LİYAKATSİZ ATAMALAR YÜZÜNDEN ÜNİVERSİTELER ÇÖKÜŞ DÖNEMİNDE

Sayıştay tarafından yapılan tespitle atamaların ve liyakatsizliğin geldiği son noktanın gözler önüne serildiğini ifade eden Akay, “Yayımlanan son raporda, üniversitenin dolu olan Daire Başkanlığı ve Fakülte Sekreterliği kadrolarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan istisnalar dışında görevlendirme yapıldığı, özellikle teknik nitelik gerektiren bazı Daire Başkanlıklarına o meslekten olmayan personellerin atandığı tespiti yapılmış. Yapılan denetimde ayrıca özel koruma olan bir kişinin Fakülte Sekreterliği kadrosuna atadığı tespit edilmiş. Liyakatsiz atamalarla doldurulan kadrolar yüzünden üniversitelerimiz çöküş döneminde. Bu durumun müsebbibi bu atamayı yapanlar kadar bu atamalara göz yumanlardır.” ifadelerini kullandı

YASAK OLMASINA RAĞMEN ÜÇÜNCÜ KİŞİLER TARAFINDAN PARA TOPLANMIŞ

Raporda ayrıca, “Mevzuat hükümlerine aykırı olarak Tunus, Cezayir, Mısır, Burkina Faso, Kamerun, Çad, Kazakistan, Kenya ve Somali gibi  ülkelerle ücretsiz öğrenci kabulüne ilişkin anlaşmalar yapıldığı belirlenmiş; İlgili kanunlar uyarınca yasak olmasına rağmen, yabancı öğrenci sınav ücretinin yetkisiz kişiler (aracı firmalar) tarafından tahsil edilmektedir.” tespitleri yer aldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.