MİLLETVEKİLİ AKAY TALEP ETTİ, BAKAN BAYRAKTAR MÜJDEYİ VERDİ

MİLLETVEKİLİ AKAY TALEP ETTİ, BAKAN BAYRAKTAR MÜJDEYİ VERDİ
Yayınlama: 28.09.2023
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, Karabük’ün doğal gaz alt yapısının geliştirilmesi ile doğal gazı olmayan ilçelere doğal gaz arzının sağlanması talebine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verdiği soru önergesine Bakan Alparslan Bayraktar’dan yanıt geldi.

Milletvekili Akay’ın sorduğu sorular ile bulunduğu talepler hakkındaki soru önergesine cevap veren Bakan Bayraktar, doğal gaz arzı sağlanamayan evlerin durumunu, Yenice doğal gazının son durumunu ve Ovacık ile Eflani ilçelerinde yapılan doğal gaz çalışmaları hakkındaki gelişmeleri paylaştı.

BAKAN’IN YENİCE GAZI İÇİN İŞARET ETTİĞİ TARİHİN TUTMA OLASILIĞI YOK

Yenice’de ilk gaz arzının Ekim ayında sağlanacağını açıklayan Bakan Bayraktar, “Yenice ilçemizde altyapı çalışmaları bu sene başlatılarak yatırım programı tamamlanmış olup planda yer alan sokaklarda bulunan tüm binalara ilk gaz arzının 2023 yılı Ekim ayı içinde sağlanması planlanmaktadır. İlk kez bu sene gaz verilecek olan Yenice ilçesinin gaz arzı ise geçici olarak taşımalı sistem olarak da ifade edilen Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) ile sağlanacaktır.” dedi.

BAKAN BAYRAKTAR’A YENİCE DOĞAL GAZI HAKKINDA SAĞLIKLI BİLGİ VERİLMEMİŞ

Yenice’de henüz bir mahallenin bile alt yapı çalışmasının bitmediğini ifade eden Milletvekili Akay, Bakan Bayraktar’a konu hakkında sağlıklı bilgi verilmediğini dile getirerek, “Yenice ilçesine bağlı 10 mahallemiz ve 34 köyümüz bulunmaktadır. Doğal gaz alt yapı çalışması ise sadece Özal Mahallemizde yürütülmektedir. Özal Mahallesi’nin sadece bir bölümünde yürütülen altyapı çalışması da şu an durmuş durumda. Üstelik gaz arzının sağlayacak olan CNG deposunun yerinin dahi tamamlanmamış durumda. Durum böyleyken gaz arzının Ekim ayında sağlanması imkansızdır. Sayın Bakan’a konu hakkında sağlıklı bilgi verildiği, verilen cevapta açıkça ortadadır. Durumun takipçisi olacak, çalışmaların hızlandırılması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

BAKAN BAYRAKTAR: İMAR PROBLEMİ OLMAYAN BÖLGELERİN BAĞLANTI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Doğal gaz bağlantı çalışmaları hakkında da bilgi paylaşan Bakan Bayraktar, “Doğal gaz dağıtım şirketleri 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nun 2’nci bölüm 4’ünci maddesinde yer alan hüküm kapsamında imarlı alanlar bütününde yatırım faaliyetlerini yürütmektedir. Bu çerçevede Karabük şehir merkezi ile Safranbolu ve Eskipazar ilçelerinde imar problemi olmayan ve doğal gaz abonelik işlemlerini yaptıran tüm hanelerin doğal gaz bağlantıları yapılmış olup 2023 yılında abonelik işlemlerini yaptıran hanelerin bağlantı çalışmaları ise devam etmektedir. Abonelik işlemlerinin yapıldığı tarihten itibaren en geç 90 gün içerisinde hane bağlantıları yapılmış olacaktır.” dedi.

MİLLETVEKİLİ AKAY TALEP ETTİ, BAKAN BAYRAKTAR MÜJDEYİ VERDİ

Ovacık ve Eflani ilçelerine doğal gaz temini sağlanması hususunda talepte bulunan Milletvekili Akay’a Bakan Bayraktar’dan olumlu cevap geldi. Bakan Bayraktar Ovacık ve Eflani ilçeleri için çalışmaların başlatıldığını ve önemdeki dönem alt yapı çalışmalarının başlatılacağını paylaştı.

Bakan Bayraktar, “Doğal gaz alt yapısı olmayan Ovacık ve Eflani ilçeleri ile ilgili proje çalışmaları başlatılmış olup bu ilçelerimize önümüzdeki dönemde doğal gaz arzının sağlanması planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Milletvekili Akay, “İlettiğimiz sorunlar ve bulunduğumuz talepler hakkında hızlı geri dönüşleri için Sayın Bakan’a teşekkür ederiz. Doğal gaz konusu ilimiz için hassas bir konu. Taaddüt edilen sözler başta olmak üzere konunun sonuna kadar takipçisi olacak, Karabük’ün tamamı doğal gaza kavuşuncaya dek mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.