MUKARNAS’IN İZİNDE TÜRKİYE-İRAN SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI

MUKARNAS’IN İZİNDE TÜRKİYE-İRAN SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
Yayınlama: 09.06.2023
A+
A-

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında Dr. Öğretim Üyesi Bedirhan Karakulluk tarafından hazırlanan sergi büyük beğeni topladı.

Açılış konuşmasını yapan Karakulluk, Mukarnas’ın geleneksel Türk-İslam mimarisinde sıklıkla karşılaşılan, hem yapısal hem de bezeme işlevi olan bir sanatım örneği olduğunu söyledi. Dr. Karakulluk şöyle devam etti, “Amacımız mukarnasın tanıtımıma katkı sağlamak, mümkün olan en çok sayıda örneği kayıt altına almaktır. Bu vesile ile serginin gerçekleşmesini sağlayan Belediye Başkanımız Sayın Elif Köse’den teşekkür ediyorum.

Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Elif Köse ise şunları söyledi, “Öncelikle festivalimiz son sürat devam ediyor, dolu dolu. Safranbolu’ya ve festivalimize yakışır nitelikte etkinlikler var. Sadece belgesel film festivali olarak düzenlenmiyor elbette. Bu festivalin içeriğinde sergiler, söyleşiler ve artık gençlerimiz çocuklarımız için de atölye çalışmaları var. Bu festivalin 24 yıldır devam ediyor olması elbette çok büyük bir başarı, çok büyük bir emek. Daha uzun soluklu olabilmesi için de gelecek nesillerin bu festivalin içeriğine katılması gerektiğini düşünerek bu sene böyle atölye çalışmaları da yaptık.

Şimdi dün açılan sergilerde, bugün açılacak olan hocamızın sergisi de geçmişte yaşayan kültürün gelecek nesillere aktarılması anlamında da çok önemli ve çok kıymetli. Ben hocamıza çok teşekkür ediyorum. Bu sergilerin de sadece festival zamanında değil, yılın farklı zamanlarında farklı mekânlarda sergilenmesi ve daha fazla kitlelere ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü belgesel film festivallerinde etkinliklere halkın katılımı geniş kitlelerin katılımını ne yazık ki sağlayamıyoruz. Çünkü bu emeklerin, bu kıymetli eserlerin ben daha fazla insana ulaştığında amacına ulaşacağına düşünenlerdenim. O yüzden de madem festival zamanında bu katılımı sağlayamıyoruz yılın farklı zamanlarında da bu etkinlikleri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Sergide emeği olan başta Bedirhan Karakulluk hocam olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. “

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.