“SAFRANTECH” TEKNOFEST’TE YARIŞACAK

“SAFRANTECH” TEKNOFEST’TE YARIŞACAK
Yayınlama: 20.04.2023
A+
A-

Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanan “Safrantech” isimli araç Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) yarışacak.

10 kişilik ekipten oluşan öğrenciler aracı danışman öğretmenlerin koordinesinde tamamladı. Yazılımı ve birçok parçası öğrenciler tarafından yapılan araç, 2.5 kw’lık iki motorla tam dolu şarjla 70 kilometre yol kat edebiliyor.

“Safrantech” isminin verildiği araçla öğrenciler, TEKNOFEST çerçevesinde Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda derece elde etmeyi hedefliyor.

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Ahi Evran Anadolu Lisesi öğrencilerinin yaptığı aracı inceleyerek, öğrencilerden araç hakkında bilgi aldı. Aracı test eden Kaymakam Yazıcı, öğrencilerin yaptığı işlerin kendilerini gururlandırdığını belirtti. Öğrencilerin son derece güzel işler başardığını ifade eden Yazıcı, “Öğrenciler Kocaeli’nde gerçekleştirilecek TEKNOFEST’e katılacak. Bu TEKNOFEST gençlremiz burada harikulade iş yapmışlar. Burada yerli ve milli tüm ekipmanları öğrencilerimizce hazırlanan elektrikli araç yatılar, gurur duyduk. 65 kilometre hıza ulaşan bir araç ve öğrencilerimizin yerli ve milli imkanlarla yaptıkları bir araç. Safranbolu bu konua gerçekten çok iyi her yıl daha iyi noktaya gidiyor. Geçen yıl 30 projeden 83 projeye eriştik. Bu projelerle TEKNOFEST’te Safranbolu’muzu temsil edeceğiz. İnşallah daha iyi noktalara geleceğiz. Biz gençlerimizden geleceğe dair umutluyuz. Bizden çok daha iyi olacaklarına yürekten inanıyorum. Bizden çok daha iyi kaymakam olacaklar, bizden çok daha iyi mühendis olacaklar, biz kendileriyle gurur duyuyoruz. İlerleyen zamanlarda bunları dünyanın gündemine sokacak o gücü kendilerinde görüyoruz. Ar-Ge’lerini geliştirerek bu ülkenin toprağına insanına gönülden katkı sağlayacaklar” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.