AKADEMİSYENLERLE KÖYLÜLER ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPTI

AKADEMİSYENLERLE KÖYLÜLER ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPTI
Yayınlama: 13.08.2023
A+
A-

Karabük’te farklı illerden bir araya gelen akademisyenlerle bölgede yaşayan köylüler doğayı korumaya dikkat çekmek adına çevre temizliği yaptı.

Gittikleri yerlerde hem doğa ile iç içe kamp yapan çevreciler hem de yöredeki insanlarla bir araya gelip çöp toplayarak farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Karabük’te bağlı Kahyalar köyü Pirinçlik Mahallesi’nde farklı illerden gelen akademisyenler de köylülerle birlikte çöp toplama sporu (plogging) yaptı.

Etkinliğin organizatörlerinden araştırmacı veteriner hekim Tuncay Vural hedeflerinin sadece çöp toplamak olmadığını belirterek, “Çöp toplayarak çöplerin hikayesini dinlemek ve özellikle tek kullanımlık plastiklere dikkat çekmek için farkındalık faaliyeti düzenliyoruz. Uluslararası bir dermek olan IMECE Network ile Farkındalık Platformu ortaklığında yaptığımız ve her yıl düzenli olarak bir yeri seçip çadır kampı yapıyoruz ve yöredeki insanlarla bir araya gelerek farkındalık çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Başkasının çöplerini toplamak gibi görmediklerini vurgulayan Vural, “Neden başkasının çöpünü topluyorum ki demiyoruz. Öyle sözlere kulak asmıyoruz. Yaşadığımız ortamın çöpünü toplamakla sorumlu olma felsefesine inanıyoruz ve sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden Emekli Prof. Dr. Osman Biçer ise Karabük’te bölgede yaşayanlardan sağlanan katılımın beklentilerinin üstünde olduğunu söyleyerek, “Memleketin bir meselesi hakkında duyarlı olan, çevre problemlerinden rahatsız olan insanların gönül birliği yapıp bir araya gelmeleridir. Çöp toplama işi programımızda vardı. Muhtarımız ve köylülerimiz de sağ olsun yardımcı oldular. Hatta beklediğimden daha fazla katılım oldu diyebilirim” diye konuştu.

Kahyalar Köyü Muhtarı Tuncay Coşkun ise kendisi ve köylüleri adına çok mutlu olduklarını vurgulayarak, “Köyümüzün insanı olan emekli Prof. Dr. Osman Biçer hocamız ve farklı illerden çevre dostu akademisyen arkadaşları ile buraya gelerek kamp yaptılar. Beni arayarak böyle bir etkinlik düşündüklerini belirttiler. Biz de çok mantıklı bulduk ve çok mutlu olduk. Köylülerimiz de ellerinden geldiğince etkinliğe katılım sağladı. Çöplerimizi topladık. Çok güzel bir etkinlik oldu” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.