BAKLAVANIN YERİNİ SAFRANBOLU LOKUMU ALIYOR

BAKLAVANIN YERİNİ SAFRANBOLU LOKUMU ALIYOR
Yayınlama: 18.04.2023
A+
A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinin önemli lezzetlerinden olan lokum, kilosu 200 ile 380 lira arasında değişen baklavanın yerini almaya başladı.

3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip tarihi ilçede, Türk kent kültürünün bugüne kadar bozulmadan gelen en önemli lezzetlerinden birisi olan lokum, safranlı başta olmak üzere damla sakızlı, fındıklı, güllü, çifte kavrulmuş, çikolatalı, sade ve fıstıklı gibi çeşitleriyle ilçeye gelen misafirlere sunuluyor.

Han, hamam, cami, konak, çeşme, köprü gibi eserleriyle açık hava müzesi olarak adlandırılan Safranbolu’da, Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 150-200 ton lokum tüketiciye ulaştırılacak. Tarihi ilçenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında zamanda yolculuk yapacak olan tatilciler, bayramda çikolata ve baklava yerine lokum tercih edecek.

İmren Lokumları üreticisi Erdinç Sezer, kış döneminden çıkılan bu günlerde böyle bir kısa tatilin Safranbolu esnafı olarak kendilerini çok mutlu edeceğini ifade etti. Okulların da ara tatile girmesinin de etkisiyle cumartesi gününden itibaren Safranbolu’da bir hareketlilik başladığını ifade eden Sezer, “Bunun bayramın birinci gününden itibaren son gününe kadar en yüksek noktaya ulaşacağını düşünüyoruz. Biz hazırlıklarımızı ona göre yaptık. Bayramdan sonra da 1 ve 19 Mayıs’ta üçer günlük tatil olması sebebiyle Mayıs ayının ve Haziran ayının özellikle oldukça yoğun geçeceğini, Safranbolu esnafı olarak yüzümüzün güleceğini düşünüyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.