İYİ PARTİ’DE SULAR DURULMUYOR

Yayınlama: 12.04.2023
A+
A-

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesi milletvekili adaylarını açıklayan İyi Parti’nin Karabük teşkilatında, sular bir türlü durulmuyor. İstifaların gelmeye başladığı partide, şimdide İl Başkanının da imzasının bulunduğu karar defterinde alınan karar gündem konusu oldu.

BİRLİKTELİK POZU…

İyi Parti Karabük teşkilatı 2023 milletvekilliği seçimleri öncesi, dün aday adayları bir araya gelerek birliktelik mesajı verdi. Görüntü her ne kadar güzel olsa da, parti içinde sular bir türlü durulmuyor.

Aday sıralamasında en çok tepkiler İyi Parti’de geldi. İyi Parti Milletvekili adayı olarak 1. Sıra Kübra Dursun, 2. Sıra İsmail Yalav ve 3. Sıra Ozan Canyurt’u göstermişti. Adayların açıklanmasının ardından Karabük İyi Parti’de istifalar da peş peşe gelmeye başladı. İl Yönetim Kurulu Üyesi Türkcan Cantürk’ün istifasının ardından bugün eski İl Başkanı ve Karabük Milletvekili Aday Adayı Ali Çetin Aygün’ de parti üyeliğinden istifasını açıkladı.

SUYUN BULANIKLIĞI ESKİYE DAYANIYOR

Aslında partide yaşanan bu kaçınılmaz durum, küskünlükler ve dargınlıklar daha eskiye dayanıyor.

İyi Parti eski İl Başkanı Ali Çetin Aygün’ün milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesinin ardından seçim öncesi İl ve İlçe Başkanlıkları seçimleri gerçekleşmişti. Yaşanan bu sıkıntıların temelleri orada atıldı. Eski İl Başkanı Ali Çetin Aygün aday adaylığını açıklamadan önce kendisini garantilemek adına teşkilatı kendi siyasi çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye çalışmış, partinin kuruluşundan buyana partide görev almış, hatta kendisinin de ekip arkadaşı olan partilileri önünü açmak adına diskalifiye ederek bugünkü yönetimlerin oluşmasına neden olmuştu. Yaşanan kongreler sürecinde adil bir seçim gerçekleştirilmediğini öne süren delegelerle kavga noktasına gelinmiş, olay genel merkeze intikal ettirilmesine karşın genel merkez de buna seyirci kalmıştı.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Partide küskünlükler, ayrılıklar baş göstermeye başladı. Parti tabanı adeta yok sayıldı, yapılan yanlışlar görmezden gelindi.

Yaşananlar bunlarla da sınırlı değil tabi, asıl bomba aday adaylığı ve adaylık sürecinde yaşandı ve yaşanıyor.

Parti tabanı ve partili eski yöneticiler bunları seçim öncesi partiye zarar vermemek adına fazla dillendirmeseler de, ateş alttan alttan yanmaya devam etti.

Yaşananlar bunlarla da sınırlı değil tabi, asıl bomba aday adaylığı ve adaylık sürecinde yaşandı ve yaşanıyor.

LİSTE ŞOKU!

Siyasi Partilerin Milletvekili Aday Listelerini açıklamasının ardından, Karabük’te hem Cumhur İttifakını oluşturan siyasi partilerde, hem de Millet İttifakını oluşturan partilerde liste şoku yaşanmaya başladı. İyi Partililer de bundan nasibini aldı.

Geçmişte yaşananlar halı altına süpürülmüş, milletvekilliği aday adaylığı sürecine girilmişti. Türkiye genelinde iyi bir çıkış yakalayan İyi Parti’ye, tüm ülke genelinde olduğu gibi Karabük’te de aday adaylığı noktasında yoğun ilgi vardı.

Listelerin açıklanmasından sonra ise tam bir kaos ortamı. Partide sesler yükselmeye başlarken, ilk istifa İl Yönetim Kurulu Üyesi Türkcan Cantürk’den geldi. Cantürk, parti tabanının sesine kulak verilmediği ve temayül yapılmadığı gerekçesiyle istifa etti. Ardından bir istifada partide İl Başkanlığı yapmış, kendi siyasi geleceğini, milletvekilliği adaylığını garantilemek adına yola çıkan, geçmişte yaşanan tüm sıkıntıların mimarı olarak görülen Milletvekili Aday Adayı Ali Çetin Aygün’den geldi. Aygün istifa nedenini açıklamazken, ‘Bugün itibariyle İyi Parti üyeliğimi sonlandırmış bulunmaktayım’ sözleriyle yetindi.

GELELİM KARAR DEFTERİNE…

İyi Parti İl ve İlçe Başkanlarının entrikalarına fazla girmeyeceğim, bir çoğunu yakinen biliyorum onlar bende kalsın. Ama, bugün aday tanıtım toplantısında yaşanan durumu da es geçmek istemem.

Gazeteci meslektaşım Hakan Tuçer aday tanıtım toplantısı sonrası İl Başkanı Recep Yılmaz’a her ne kadar yanıtını net olarak alamasa da bir soru yöneltti. İl Başkanı olarak adayların açıklanmasının ardından yönetim kurulu ile birlikte bir toplantı yaparak, belirlenen aday listesi ile başarılı olamayacaklarını, bunun da genel merkeze bildirilmesi şeklinde bir karar alarak bunu da karar defterine işliyorlar.

Aslında normal şartlar altında yaşanan tepkiler düşünüldüğünde bunu anlayabilirim de; parti tabanınızın karşı olmasına rağmen sizin desteklediğiniz aday seçilseydi, yine bunu yapar mıydınız? İşte orası merak konusu.

Neyse konumuza gelelim. 3 Milletvekili adayı yanında iken kendine yöneltilen bu soru belli etmese de Sayın Başkanın canını sıktı, Yönetim kurulu kararı basına nasıl sızdı dime.  O anı düşün işte.

Gelen cevabı merak ettiyseniz, şöyle: “Siyasette 24 saat çok önemli. Siyaset böyle bir şeydir. Bir saatin önemi vardır. Bu siyasettir. Vs… Vs…”

Ne diyelim, seçime sayılı günler kaldı. Eminim siz aldığınız o kararı yutup, milletvekili adaylarına sahada tam desteği verirsiniz. Bakıp göreceğiz.

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.